Kiedy napotykamy reklamę Lombardii, najczęściej możemy ujrzeć malownicze widoki zabytków Mediolanu – Katedrę czy Zamek Sforzów. Ten północny region Włoch ma nam jednak o wiele więcej do zaoferowania, dlatego warto wybrać się tam, zostawiając jego stolicę tłumom turystów.

Naszą podróż warto rozpocząć od miasta Bergamo, którego atutem jest port lotniczy Bergamo-Orio al Serio, znany również jako Mediolan-Bergamo, gdzie można dolecieć z wielu polskich lotnisk. Stamtąd w zaledwie 15 minut można dojechać transportem publicznym do historycznego centrum miasta. Wizytówką Bergamo jest Górne Miasto (Città Alta) otoczone pętlą murów obronnych z XVI w. Na wzgórze możemy wjechać niezwykłą kolejką linowo-terenową funkcjonującą od 1887 r., a ci, którzy chcą wolniej dostać się do zabytkowej dzielnicy, mogą zdecydować się na spacer krętymi uliczkami wzdłuż prywatnych ogródków. Na górze czeka nas festiwal wąskich uliczek i malowniczych placów, gdzie nad znanymi bergamskimi piekarniami górują wieże pałaców i kościołów, w tym Bazylika Santa Maria Maggiore z olśniewającym pozłacanym wnętrzem.

Tym, co działa na korzyść podróżujących po północnych Włoszech, jest na pewno bardzo rozwinięta sieć kolejowa, zatem można zdecydować się na obranie różnych kierunków. Amatorzy i amatorki bajecznych widoków powinni skierować się nad słynne jezioro Como. Nie trzeba jednak wybierać zatłoczonych miast, jakimi niewątpliwie są Bellagio czy Como.               

Warto pociągiem sieci Trenord udać się do miasteczka Lecco, gdzie, po wypiciu porannej kawy i krótkim spacerze,  można wsiąść do kolejnego udającego się na północ wzdłuż wschodniego brzegu jeziora. Zdecydować się na wysiadkę można  w praktycznie każdym malowniczym miasteczku położonym nad jeziorem.  Polecić możemy opuszczenie pociągu na stacji Varenna-Esino-Perledo i wybrać zwiedzanie Varenny.

Warto zacząć od spaceru, trwającego od 30 do 40 minut, na położone przy mieście wzgórze z zamkiem Castello di Vezio, z którego wieży rozciągają się nietuzinkowe widoki na jezioro Como i otaczające je góry. W miasteczku w ramach spaceru można natomiast odwiedzić jedną z tamtejszych restauracji, spróbować potraw charakterystycznych dla północnych Włoch i przełamać swoje stereotypy na temat „typowej” kuchni włoskiej.

Osoby, którym niestraszne są za to górskie wędrówki, mogą zdecydować się na wspinaczkę w pobliskich Alpach Bergamskich (znanych również jako Alpi Orobie). Na bazę wypadową można wybrać jedno z wielu, bardzo dobrze wyposażonych miasteczek. Najsłynniejszym jest Foppolo, jednak z każdego, do którego się wybierzecie, dostępna jest ogromna liczba szlaków, które są wyraźnie wyznaczone przez włoskie służby górskie.

Również na pasjonatów narciarstwa i snowboardu czekają w zimie stoki z dużym wyborem wyciągów. Zwolennicy turystyki bardziej nizinnej mogą zaś wybrać się pociągiem do Brescii, której antyczne Forum Romanum zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Również tam znajduje się Nowa Katedra z trzecią po Watykanie i Florencji największą kopułą na świecie.

Jak można zauważyć już po kilkudziesięciu zdaniach, Lombardia to nie tylko Mediolan, ale również inne miasta i miejscowości schowane w cieniu wielkiej metropolii. Aby się przekonać o tym w pełni, warto zdecydować się na podróż w region, którego pałace i zamki były i są świadkami bogatej historii, a potęga tamtejszej przyrody zapiera dech w piersiach u każdego odwiedzającego.