Jeśli poszukiwać w Europie miejsc, które charakteryzują się zdecydowaną odmiennością, to Kraj Basków jest na pewno jednym z nich. Już poznając język mieszkańców tego regionu, można się nieźle zaskoczyć, gdyż baskijski jest uważany za język izolowany. Dlatego też nie znajdziemy w nim żadnych podobieństw z jakąkolwiek inną mową używaną w Europie. Kraj Basków to jedna ze wspólnot autonomicznych Hiszpanii leżąca na północy tego kraju nad atlantycką Zatoką Biskajską.

Wybierając się do Euskadi (Kraj Basków w jęz. baskijskim) warto odwiedzić za jednym razem trzy miasta. Są to Vitoria-Gasteiz – stolica regionu, Bilbao – największe miasto i San Sebastián – nadmorska „perła północy”. Odwiedzając te miejsca należy jednak co jakiś czas zatrzymać się i przypomnieć sobie trudną historię regionu w II połowie XX w. Pod dyktatorskimi rządami Francisca Franco, Baskowie zdecydowanie mocniej zaczęli odczuwać swoją odrębność od narodu hiszpańskiego i wtedy też powstała organizacja terrorystyczna ETA, która oficjalnie swoją działalność zakończyła dopiero w 2018 roku.

Bilbao stało się światowym hitem turystycznym, kiedy w otwarto tam w 1997 roku Muzeum Guggenheima – placówkę sztuki współczesnej, której siostrzany obiekt znajduje się m.in. w Nowym Jorku. Dzięki temu miasto zapadłe po konfliktach i upadku Franco odżyło, przyciągając przyjezdnych liczonych w milionach. Odwiedzając dzisiaj Bilbao, można zobaczyć miejsce, gdzie w sposób awangardowy łączy się tradycja zabytków i wyśmienitej kuchni oraz nowoczesność architektury i dostępnej kultury. Chętni poczucia bardziej dawnego klimatu miasta powinni odwiedzić kameralną dzielnicę Siedmiu Ulic (Siete Calles). Właśnie ta okolica będzie najlepsza do wybrania jednej z przytulnych knajpek i spróbowania pintxos, czyli baskijskiej odpowiedzi na tapas – wyjątkowej przekąski, dostępnej w rozlicznych kombinacjach.

Kolejnym miastem, schowanym zdecydowanie bardziej w głąb Półwyspu Iberyjskiego jest Vitoria-Gasteiz, oficjalna stolica całego Kraju Basków i drugie największe miasto. Jego nazwa to ukłon wobec języka Basków, gdzie drugi człon znaczy dokładnie to co pierwszy, tyle, że w miejscowej mowie. Czasami w cieniu innych baskijskich miast, zadowoli każdego, nawet najbardziej wymagającego turystę. Stolica regionu to przede wszystkim pięknym układ urbanistyczny, gdzie siatka ulic starego miasta układa się w rzadko spotykany owalny kształt. W centrum można się natknąć na niezwykłe renesansowe budowle, a na szczycie wzgórza odwiedzić gotycką Katedrę św. Marii, która przez stulecia pełniła również funkcje obronne. Jeśli szukamy dla siebie konkretnego celu, by przyjechać do Vitoria-Gasteiz, to może nim być popularny festiwal jazzowy odbywający się co roku w lipcu, a jest odwiedzany przez największe sławy tego gatunku.

San Sebastian, znane wśród Basków jako Donostia, to przede wszystkim szerokie atlantyckie plaże. Ich największą zaletą jest brak takich tłumów, jakie możemy napotkać udając się nad popularne hiszpańskie wybrzeża, np. Costa Brava. Kiedy znudzi nam się plaża, warto wjechać na Mendiko – wzgórze, z którego rozciąga się zjawiskowa panorama obejmująca całe miasto. Jeśli odwiedzacie San Sebastian we wrześniu, to absolutnie nie można przegapić odbywającego się tam już od prawie 70 lat festiwalu filmowego, na którym goszczą legendy światowego kina. Natomiast gdy zdecydujecie się na bardziej spokojny tryb zwiedzania, możecie przejść po cichej starówce, która pamięta jeszcze XII w. i napełnić swoje brzuchy wyśmienitym jedzeniem.

Najłatwiejszym sposobem by dostać się do Kraju Basków jest transport lotniczy. 12 kilometrów od Bilbao jest położone lotnisko, jednak jeśli wybierzecie lotnisko w Madrycie lub Barcelonie, to oba te miasta łączy z regionem sieć hiszpańskich kolei dalekobieżnych. Wszystkie miasta dysponują natomiast sprawnym transportem publicznym, a w Bilbao kursuje nawet metro. Dodatkowo, aby poruszać się między Vitoria-Gasteiz, Bilbao i San Sebastian możecie skorzystać z linii kolejowych Euskotren i Cercanías, jak również z autobusów międzymiastowych. Natomiast jeśli cenicie sobie wygodę lub potrzebujecie bardziej dostosować transport do swoich potrzeb, to na lotnisku w Bilbao znajduje się mnóstwo dobrze zaopatrzonych wypożyczalni samochodowych.

Kraj Basków jest regionem dotkniętym w sposób szczególny przez historię najnowszą, jednak jego mieszkańcy potrafili w spektakularny sposób podnieść się z trudów ostatnich dekad. Odrębność tego narodu widać na każdym kroku, dlatego nie pozostaje Wam nic innego jak spakować się i wyruszyć w ten niezwykły region.