Jednym z największych atutów podróżowania samochodem jest wysoki komfort, na który wpływ mają m.in. swoboda od sztywnych godzin rozkładów jazdy i możliwość dowolnego decydowania o drodze przejazdu. Przed wyprawą autem po Starym Kontynencie pojawia się jednak zawsze wiele pytań, a najważniejszym zazwyczaj jest to związane z kosztami. Podróżując do jednego celu wakacyjnego samochodem można zwiedzić lokalizacje, które zawsze obficie pojawiają się na prawie każdym etapie trasy.

Na to, czy wyprawa samochodem jest opłacalna składa się wiele elementów wartych wzięcia pod uwagę, gdy rozważamy taką formę wakacji. Planując naszą podróż musimy pamiętać o jakich odległościach do pokonania myślimy. Nawet jeśli Europa nie jest dużym kontynentem to trasa jaką obierzemy może liczyć kilometry w tysiącach. Dodatkowo, wpływ na ostateczny kosztorys będą mieć konkretne państwa, które planujemy pokonać i ich ewentualne członkostwo lub nie w strefie euro. To będzie miało więc wpływ na ceny noclegów, a przy ich rozważaniu musimy pamiętać o liczbie osób, w jakiej chcemy podróżować.

Na trasie czekają nas nie tylko takie koszty jak za zakwaterowanie czy wyżywienie, ale również polisa ubezpieczeniowa, o której zawsze należy pamiętać oraz opłaty drogowe – w każdym państwie metoda płacenia za dostęp do określonych dróg (najczęściej szybkiego ruchu) może inaczej wygląda.

Czasami ponosimy koszt z góry, kupując winietę jeszcze przed podróżą lub wjeżdżając do danego kraju np. na stacji benzynowej. W innych państwach (tak jak w Polsce) opłatę uiszcza się każdorazowo na bramkach wjazdowych na autostradę. Warto przed wyjazdem upewnić się co do cen na danych odcinkach podróży, gdyż te mogą się różnić w zależności od tego, jakim samochodem się poruszamy, odległości do pokonania oraz, w przypadku winiety, czasu przez jaki ma ona obowiązywać.

Dodatkowej opłaty, oprócz dróg szybkiego ruchu, mogą wymagać specjalne odcinki dróg, jakimi są mosty i tunele, dlatego również na takie etapy trasy należy zwrócić uwagę.

Odległość, jaką musimy pokonać i kraj docelowy będę miały jeszcze wpływ na koszty, jakie poniesie kierowca na parkingach oraz za paliwo. Wybierając się w dłuższą podróż należy rozważyć również fakt, że nie w każdym państwie LPG jest dostępne na każdej stacji w takim stopniu, jak ma to miejsce w Polsce.

Przygotowanie do wyprawy samochodowej przez Europę wymaga również zwrócenia uwagi na sam nasz samochód, jego gotowość do takiej podróży oraz wyposażenie, jakim dysponujemy. Parametry samochodu mogą zadecydować o tym, czy będzie właściwym pojazdem na niektóre, trudniejsze etapy podróży. W kosztorys powinniśmy za to wliczyć przegląd pojazdu i potencjalne wymiany części lub naprawy. Podejmując

takie działania jeszcze przed podróżą obniżamy niebezpieczeństwo awarii, które moglibyśmy napotkać na trasie, a które na pewno nie są pożądane. Oczywistym jest pamiętanie o podstawowym wyposażeniu, w które powinny wchodzić zapasowe koło, komplet kluczy czy gaśnica, jak również żarówki i bezpieczniki, których wymiana w podróży może być potrzebna. Nasze wyposażenie powinniśmy dostosować również do wymagań, jakie stawiają przed nami przepisy obowiązujące w każdym państwie na naszej drodze. Może być to m.in. posiadanie linki holowniczej czy kamizelek z powierzchnią odblaskową.

Ostatnim, na co musimy zwrócić uwagę planując wyprawę, są regulacje prawne odwiedzanych krajów dotyczące naszej jazdy. Chodzi tutaj zwłaszcza o ograniczenie prędkości i inne przepisy mogące się różnić w stosunku do polskich – np. dotyczące pierwszeństwa pieszych czy świateł.

Samochód od dekad był jednym z ulubionych środków transportu Europejczyków. Dzięki temu wiele państw dysponuje licznymi udogodnieniami, które umilą nam naszą podróż. Nie zostaje nam nic innego, jak rozplanować nasze koszty i ruszyć w wakacyjną podróż!