Od niedzieli 1 sierpnia zmieniają się zasady wjazdu do Niemiec – w życie weszło rozporządzenie dotyczące przekraczania granicy przez podróżnych. Zgodnie z nowymi przepisami obowiązkowe jest posiadanie negatywnego wyniku testu na COVID-19 przy przekraczaniu granicy – również drogą lądową. Obowiązek nie dotyczy w pełni zaszczepionych i ozdrowieńców.

Wcześniej tylko pasażerowie linii lotniczych byli zobowiązani do przedstawienia negatywnego testu, jeśli nie byli zaszczepieni i nie wyzdrowieli z COVID-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Osoby wjeżdżające drogą, koleją lub morzem nie były do tego zobowiązane.

Test musi być wykonany najwcześniej 48 godzin przed wjazdem do Niemiec. Czas liczy się od godziny pobrania próbki.

Polskie testy są uznawane, jeżeli są przetłumaczone. Wynik testu musi być w jęz. niemieckim, angielskim, francuskim, hiszpańskim lub włoskim.

Obowiązek nie dotyczy: osób zaszczepionych (14 dni od podania ostatniej dawki szczepionki dopuszczonej w UE); ozdrowieńców (28 dni- 6 miesięcy po chorobie); dzieci do 12 r. życia; pracowników transgranicznych; osób przewożących zawodowo ludzi lub towary; osób wjeżdżających do Niemiec w ramach małego ruchu granicznego (do 24 godzin).