Kotlina Biebrzańska, w której leży największy park narodowy w Polsce (Biebrzański Park Narodowy) to miejsce unikatowe na skalę europejską. Nigdy nienaruszona przyroda, bagna i torfowiska, zielone przestrzenie rozległe aż po horyzont to atut tego miejsca. Najwięcej atrakcji może przynieść płynącą tamtędy rzeka Biebrza – wijąca się przez 165 kilometrów dostarcza niezwykłych możliwości odpocząć od zgiełku zarówno w formie powolnego odpoczynku, jak i wzmożonej aktywności fizycznej.

Jedną z najbogatszych ofert w Polsce mogą pochwalić się tamtejszy organizatorzy spływów kajakowych. Tak naprawdę nie trzeba mieć doświadczenia by wziąć w nich udział – dostępne są krótkie trasy jednodniowe, a obsługa często dowiezie uczestników do miejsca startu, by móc spłynąć z powrotem do miejsca zbiórki. Prawdziwa frajda zaczyna się za to, gdy podejmujemy się udziału w dłuższym, weekendowym lub kilkudniowym spływie. Wtedy nocleg odbywa się najczęściej pod namiotem, dzięki czemu możemy doznać prawdziwego zewu natury. Biebrza jest wyjątkowo jeszcze pod jednym względem. Dzięki charakterystycznym szerokim rozlewiskom i terenom bagiennym jest ogromnym siedliskiem wielu gatunków ptaków, często niespotykanych w innych miejscach w Polsce. Najsłynniejszym jest batalion, obecny w emblemacie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Również poszukiwanie innych ptaków będzie ogromną atrakcją nie tylko dla wprawionych ornitologów, ale też każdego przyjezdnego.

Obszar tego parku narodowego jest zdecydowanie bardziej rozległy, dlatego nie uświadczymy tam dużych turystycznych miejscowości, tak charakterystycznych dla innych miejsc w Polsce. Atutem tego miejsca są zatem oddalone od cywilizacji ośrodki agroturystyczne, które coraz częściej oferują zaskakujące formy spędzania czasu.

 

Amatorzy nocowania pod gołym niebem znajdą dla siebie kilka pól namiotowych, z największym prowadzonym przez dyrekcję parku w Osowcu-Twierdzy nieopodal Goniądza. Osowiec-Twierdza to natomiast osada, w której, przy okazji odpoczywania na łonie natury, można poznać historię regionu.

Nieprzypadkowa jest jej nazwa, gdyż to właśnie tam funkcjonowała jedna z największych twierdz Imperium Rosyjskiego w tym regionie Europy, dlatego warto wygospodarować trochę czasu by odwiedzić Muzeum Twierdzy Osowiec i skorzystać z kilku tras wyznaczonych przez tamtejszych pasjonatów historii.