Dzisiaj Strasburg kojarzy nam się z siedzibami wielu europejskich i światowych organizacji. Jest to jednak miasto o wielowiekowej historii, która sięga aż czasów starożytnego Rzymu, a sama nazwa świadczy o położeniu przy jednym z rzymskich traktów (Strata Via, czyli droga brukowana). Strasburg od zawsze znajdował się na przecięciu rozlicznych szlaków handlowych, należał do wielu państw i ulegał wpływom różnych kultur. Właśnie dzięki temu wyspa położona w centrum miasta, pełna charakterystycznych zabudowań, oddaje unikatowy klimat.

Grand Île – zabytkową dzielnicę wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – otaczają kanały. Dostając się do wyspy jednym z mostów, możemy dostrzec górującą nad miastem Katedrę Notre-Dame z rozpoznawalną tylko jedną ukończoną wieżą, która przez ponad 200 lat pozwalała kościołowi utrzymywać tytuł najwyższej budowli na świecie. Katedra zbudowana z czerwonego piaskowca jest wizytówką miasta, a zwieńczeniem jej piękna jest zegar astronomiczny, który co dzień o 12:30 budzi do życia niezwykłą procesję rzeźbionych figurek.

Historyczne centrum Strasburga jest po prostu piękne. Tamtejsza mieszanka wszelki stylów architektonicznych, daje kalejdoskop historii europejskiego budownictwa. Jej perłą jest obszar nazywany „Petite France”, czyli Mała Francja. Znajdują się tam domy, których pochodzenie jest określane na XVI i XVII w. Natomiast na miłośników życia kulturalnego czekają muzea, m.in. Archeologiczne czy Modernizmu i Sztuki Nowoczesnej (znajdują się tam dzieła Moneta, Picassa czy Paula Klee). Ostatecznie Strasburg jest stolicą Alzacji, kolejnego regionu Francji dysponującego wspaniałym zapleczem kulinarnym i winiarskim. Tarte Flambée jest przysmakiem, który można zdobyć w każdym miejscu miasta – przypominającym kształtem pizzę – będącym kruchym ciastem pokrytym różnymi składnikami, np. bekonem i cebulą. Na ulicy można kupić również precle, co świadczy o wpływach nie tylko francuskich, ale i niemieckich. Do tego wszystkiego najlepiej wypić lampkę alzackiego białego wina – wytrawnego Rieslinga lub Pinot Gris.

Dzięki obecności Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, miasto jest niezwykle dobrze skomunikowane praktycznie w każdym kierunku Europy, nie tylko lotniczo. Do miasta dociera gęsta sieć linii kolejowych, w tym słynnego superszybkiego francuskiego TGV, dzięki któremu dotrzemy tam z Paryża w mniej niż 2 godziny.